MacOs: Jak zaZipovat složku bez skrytých systémových souborů

návody pro mac

Pokud na svém Macu používáš komprimaci do Zip souborů, pomocí pravého tlačítka myši, tak sis si možná už všiml/-a, že po rozbalení archivu je v rozbalené složce kromě tvých souborů také systémová složka __MACOSX, někdy i další soubory, zvláště, pokud třeba programuješ, tak se tam mohou skrývat například soubory pro Git, soubory s nastavením projektu a podobně. Jak vytvořit Zip archív bez těchto přebytečných složek a souboru se dozvíte v tomto návodu.

Vytvoření Zip archivu bez přebytečných složek a souborů sice není tak jednoduché, jako kliknout pravým tlačítkem a vybrat volbu Komprimovat “soubor/složku“, ale přesto to není nic složitého. Použij k tomu aplikaci Terminál, která nám zpřístupňuje příkazovou řádku. Otevři si Luncher aplikací, tam najdeš skupinu aplikací Jiné a mezi nimi je náš Terminál, nebo taky jednoduše po otevření Luncheru začni psát slovo Terminál a po dvou či třech písmenech ti to aplikaci najde.

Do terminálu napiš příkaz cd, za to dej mezeru a ve Finderu si najdi složku, kterou chceš komprimovat, chytni ji myší a přetáhni na okno Terminálu. Systémová adresa složky by se ti měla objevit v příkazovém řádku. Obsah příkazového řádku bude vypadat nějak takto:

cd /Users/navodovna/Plocha/slozka_ke_komprimaci

Potvrď to enterem a ocitneš se v požadované složce.

A teď k samotnému kouzlu. Použijeme příkaz zip s následujícími parametry:

  • -r – je od slova recursive, což znamená, že do archivu budou zahrnuty i podsložky a jejich soubory
  • nazev_archivu.zip – tento název bez přípony .zip po rozbalení převezme rozbalená složka
  • . – tečka určuje, že se zabalí složka (path), ve které se nacházíš. Můžeš jí nahradit i jinou adresou, například tou, kterou jsi přetáhl do Terminálu v předchozím příkazu a tím ho třeba přeskočit.
  • -x “__MACOSX”párovými parametry -x určíš soubory a složky, které do archivu nechceš přidávat. V tomto příkladu kromě __MACOSX složky vynechávám také složku Gitu, node_modules, které slouží pro node.js a složku s nastavením projektu pro editor VS Code.
zip -r nazev_archivu.zip . -x ".*" -x "__MACOSX" -x "*.git*" -x "node_modules*" -x "*.vscode*"

Potvrď příkaz enterem a v terminálu ti začne růst seznam souborů přidávajících se do archivu.

Příkaz zip má mnoho dalších parametrů. Pokud chceš zjistit, jaké jsou další možnosti použij příkaz pro nápovědu:

zip -h

Něco nesedí, máš další dotazy? Napiš do komentářů.

Reklama
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnostiZobrazeno 625 krát.
%d bloggers like this: