Jak si zablokovat rušivé webové stránky a soustředit se na práci

freedom desktop

Pokud pracuješ u počítače a máš tendence při práci otevírat stránky jako Twitter, Facebook, Instagram a podobně a chceš se toho zbavit budou se ti hodit tipy v tomto článku. Jde toho docílit pomocí různého typu software a my si jich tady pár ukážeme.

Blokovaní stránek pomocí hosts souboru

První typ blokování je pro normálního uživatele asi nejkomplikovanější, ale o to efektivnější může být. Soubor hosts je systémový soubor, ve kterém je možné přepsat IP adresy pro domény. Soubor najdeme u většiny používaných operačních systémů, jako jsou MacOs, Linux a Windows. Každý ale má pro soubor určené jiné umístění. Editovat jej můžeš jen jako root uživatel nebo se sudo příkazem. Proto v následujících ukázkách pro MacOs a Linux budou příkazy pro příkazový řádek.

Úprava souboru hosts v MacOs

sudo nano /private/etc/hosts

Úprava souboru hosts v Linuxu

sudo nano /etc/hosts

Úprava souboru hosts ve Windows

Ve Windows je potřeba otevřít následující služku, ve které je hosts soubor umístěný. Klikni na něj pravým tlačítkem myši a vyber volbu otevřít jako správce.

C:\Windows\system32\drivers\etc\

Formát záznamů v souboru hosts

Formát záznamů na Windows se od Mac a Linuxu mírně liší. Zatímco na Mac a Linux je možné na jeden řádek k jedné IP adrese možné vložit doménu s www a bez něj, tak ve Windows musí být zapsána každá z verzí domény na svůj řádek.

V ukázce si zablokuji Facebook, jako IP adresu použiju 127.0.0.1, což je adresa pro localhost, neboli místní server v mém počítači, takže když budu chtít otevřít stránku Facebooku, dojde k přesměrování na localhost, kam si, pokud mám nastavený v počítači lokalní server můžu vložit stránku, která mě upozorní, že jdu špatným směrem.

Formát pro Mac a Linux

127.0.0.1 facebook.com www.facebook.com

Formát pro Windows

127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 www.facebook.com

Pokud chceš blokování na chvíli vypnout, tak hned nemusíš mazat celý řádek, úplně stačí, když na jeho začátek dáš znak #. Ten z řádku udělá poznámku a řádek nebude spuštěn.

Pokud pro localhost používáš aplikaci Local by Flywheel, tak v souboru najde zaznamenané všechny domény, které máš pomocí aplikace vytvořené pro jednotlivé instance WordPressu. Zápis těchto lokálních domén je také důvod, proč po tobě aplikace Local by Flywheel chce při vytváření webu zadat heslo administrátora počítače, protože potřebuje přístup k souboru hosts.

Blokování webových stránek pomocí Forest app

Forest app je aplikace pro iOs a Android a rozšíření pro webový prohlížeč Chrome, která pomáhá zůstat zaměřený na práci skrze stavbu virtuálního lesa. Funguje to tak, že když se potřebuješ soustředit, nastavíš si čas, jaký potřebuješ a vybereš z nabídky stromů a keřů svou odměnu. Na mobilech ti bude blokován přístup úplně ke všemu, u rozšíření pro Chrome si nastavíš blacklist s doménami, které chceš blokovat.

Po spuštění se na mobilech zobrazí obrazovka s odpočtem, pokud z této obrazovky odejdeš na déle než 5 vteřin, tak tvůj strom, nebo keř umře.

V Chrome, když navštívíš doménu, která je na blacklistu, otevře se ti stránka překrytá výzvou k opuštění stránky s odpočtem, pokud stránku nezavřeš, než odpočet skončí, tak…

Forest app je v základu zdarma, pokud chceš sdílet blocklist/allowlist mezi svými zařízeními a mít na výběr více druhů stromů a keřů, budeš si za pár drobných moci jednorázově zaplatit plný přístup.

Forest app nezůstává jen u virtuálních stromů. Je partnerem organizace Real tree planting, která sazí ty opravdové.

Blokování webových stránek a aplikací pomocí aplikace Freedom

Freedom je oblíbená multiplatformní aplikace, dostupná je pro Mac, Windows, iOs, iPadOs i Android a jako rozšíření pro prohlížeč Chrome. Oproti Forest app poskytuje pokročilé možnosti nastavení blokování jako je synchronizace mezi všemi tvými zařízeními, libovolný počet blocklistů, plánování blocklistů, blokování předčasného vypnutí blokovací session a dalších drobných vychytávek, jako je třeba integrovaný přehrávač s ruchy kanceláří, kaváren, přírody.

Aplikace, kterou si stáhneš do svých zařízení jsou synchronizované přes server a celé nastavení je přístupné přes webovou stránku Freedom.to. Každé zařízení na nezávislé nastavení a může blokovat jiné stránky v jiném časovém rozvrhu, než tvé ostatní zařízení.

Princip aplikace je jednoduchý. V zařízení převezme nastavení DNS serveru a nastaví ho na DNS server Freedom.to. Pokaždé, když je ze zařízení odeslán nějaký request obsahující doménu, zeptá se nejdříve DNS serveru, jakou IP adresu má k doméně registrovanou a přesměruje tě na ni. Pokud je doména v blocklistu, tak DNS server vrátí odpověď, jako by záznam pro doménu neexistoval. Na stejném principu funguje například nástroj pro blokování reklam na úrovni DNS jménem piHole.

Kolik svoboda stojí

Freedom není zdarma, na vyzkoušení máš 7 sessions, pak už je třeba zaplatit předplatné, které se nabízí ve třech variantách:

  • Na jeden měsíc, placeno měsíčně – $8.99 + 21% DPH
  • Na jeden měsíc, placeno na rok dopředu – $3.33 x 12 měsíců = $39.96 + 21% DPH
  • Na vždy, placeno jednou – $159.99 + 21% DPH (u této možnosti je často pravděpodobné, že chytneš nějakou slevu)

Pokud zastupuješ firmu, nebo školu, tak si můžeš zažádat o individuální cenovou nabídku.

Pokud chceš na návodovně najít podrobný návod na používání Freedom.to, tak napiš do komentářů. Když vás bude dostatek návod udělám. Pokud se chceš zapojit a návod připravit, tak dej vědět na mail kontakt@martinurbanek.cz a třeba se domluvíme na spolupráci.

Vlastní DNS server

O DNS serveru už jsem se zmínil výše, když jsem popisoval, jak funguje aplikace Freedom. Pokud máš k dispozici server, tak jej můžeš využít stejným způsobem. Softwarů, který z tvého serveru udělají DNS server je řada.

Reklama
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnostiZobrazeno 537 krát.
%d bloggers like this: